W szafie niemal każdej osoby można znaleźć od dawna nienoszoną odzież. I przy okazji porządków zazwyczaj pojawia się pytanie, co z nią zrobić, aby zyskać miejsce na nowe rzeczy. Na pewno nie trzeba jej wyrzucać. Każde niepotrzebne ubrania mogą bowiem zostać ponownie użyte. Czy to w ramach second handu, czy recyclingu tekstyliów.
Według raportu ThredUP, najczęściej wymiany ubrań dokonują millenialsi, zwłaszcza osoby z tego pokolenia urodzone między 1990 a 2000 rokiem. Niepotrzebnych rzeczy pozbywają się bardzo szybko, bo już nawet po jednym założeniu. Zazwyczaj jednak usuwają te ubrania, które mieli na sobie około pięć razy.
Z drugiej strony obserwuje się coraz popularniejsze zjawisko ekologicznego i ekonomicznego podejścia do zakupów odzieży i późniejszego jej gospodarowania.
Second hand
Świadomość ekologiczna ludzi na całym świecie rośnie. Przybywa osób zdających sobie sprawę z potrzeby ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości śmieci, w tym wyrzucanych tekstyliów. Segregują więc nie tylko odpady w celu ich przetworzenia, ale też odzież. I zamiast wyrzucać rzeczy dobre, jeszcze niezniszczone, zastanawiają się, czy ktoś innych ich nie potrzebuje. Według raportu Altmoda:
Do wyrzucania ubrań przyznało się 30% osób. Mimo że jest to aż 1/3 badanych, stanowi jednak zdecydowaną mniejszość w stosunku do tych, którzy starają się nadać drugie życie niepotrzebnym tekstyliom.
Recycling tekstyliów
Niezniszczoną, a niepotrzebną odzież zawsze można komuś przekazać. Co jednak z rzeczami nienadającymi się już do noszenia? Czy jedyną opcją jest ich wyrzucenie na śmieci? Ponad 50% usuwanych tekstyliów (w tym odzieży) na świecie kwalifikuje się do ponownego użycia, a niestety wyrzucone będą rozkładać się około 50 lat. To naprawdę bardzo długo. Tymczasem istnieje możliwość ich przetworzenia, w celu ponownego użycia. Dzięki temu odzież nie trafi na wysypisko śmieci, lecz zostanie poddana recyclingowi, podobnie jak inne odpady (szkło, plastik, makulatura). W rezultacie powstaną z niej surowce wtórne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane – np. na czyściwa przemysłowe. Coraz częściej mówi się również o wytwarzaniu z niej paliw alternatywnych.
Warto więc dobrze zastanowić się, co zrobić z nieużywaną już odzieżą, aby nie potrzebnie jej nie wyrzucać. Jeśli nie jest zniszczona, najlepiej oddać ją komuś, w przypadku tekstyliów nienadających się do użytku pozostaje ich recycling.